Results

Womens podium 2017 Male winner presentation 2017

Prize Winners 2017

A full list of results and times for 2017 is available via Sports Timing Solutions:

Marathon

Men
Winner Ben Sadowyj Barton & District Ac02:32:42
Runner-upMichael HargreavesEast Hull Harriers & AC02:33:44
Third Rob Weekes East Hull Harriers & AC02:37:17
Fourth Phill Taylor Bridlington Road Runners02:39:58
Fifth David Green East Hull Harriers & AC02:41:46
 
Women
Winner Helen Joanne MulhallBearbrook Running Club03:05:45
Runner-upWendy Chapman Sunderland Strollers03:13:35
Third Jessica Marrison Unattached03:20:14
Fourth Keri Pearson Unattached03:25:56
Fifth Kerry Young East Hull Harriers & AC03:28:14
 
Age group winners - Men
M 40 - 44 1stDanny Wilson East Hull Harriers & AC 02:53:00
M 40 - 44 2ndScott Marrison Barton & District Ac 03:00:50
M 45 - 49 1stMatthew Hayes East Hull Harriers & AC 02:52:34
M 45 - 49 2ndRichard Ginn Pocklington Runners (pacer) 03:00:21
M 50 - 54 1stChristof Schwiening Cambridge & Coleridge AC 03:02:01
M 50 - 54 2ndTony Ryder Unattached 03:09:56
M 55 - 59 1stGordon Haigh Unattached 03:00:13
M 55 - 59 2ndMark Slaney Basingstoke & Mid Hants AC03:01:47
M 60 - 64 1stSteve Parker Stone Master Marathoners 03:22:00
M 60 - 64 2ndRoderick Burton Caistor Running Club 03:33:37
M 65 - 69 1stSam Pritchard Unattached 03:33:37
M 65 - 69 2ndStephen Saunders Unattached 03:55:27
M 70 - 74 1stIan Gray Northern Veterans AC 04:26:40
M 70 - 74 2ndGeoffrey Thornes Road Runners Club of the UK 04:45:18
M 75 - 79 1stFrank Harrison City of Hull AC 05:56:11
M 80+ 1st Bob Thomson Haltemprice Road Running Club 06:13:13
 
Age group winners - Women
F 40 – 44 1stFarzana Khanum Unattached 03:50:33
F 40 – 44 2ndSuzie Rowe Unattached 03:54:42
F 45 – 49 1stCarole Fee East Hull Harriers & AC 03:29:04
F 45 – 49 2ndJulie Platt Wigan & District Harriers & AC 03:31:18
F 50 – 54 1stSian Morgan Driffield Striders 03:34:52
F 50 – 54 2ndColleen Thundercliffe Unattached 03:52:54
F 55 – 59 1stKaren Gordon Driffield Striders 04:00:34
F 55 – 59 2ndJan Draper West Hull Ladies 04:21:07
F 60 – 64 1stLinda Dodsworth West Hull Ladies 04:19:21
F 60 – 64 2ndVivienne Martin Unattached 04:46:59
F 65 – 69 1stStella Dinsdale White City Hull RRC 04:10:08
F 65 – 69 2ndAnne Bakker Haltemprice Road Running Club 04:16:59

Relays

2-Person Relay
MixedTeam Dr-Physio02:48:02
MenTeam Hark The Herald Angel Sing (Wolds Vet)02:46:45
WomenTeam Healthshare Elite03:04:10
 
4-Person Relay
MixedTeam East Hull Misfits03:07:23
MenTeam Brid Bad Boys02:43:46
WomenTeam Purple Quartet03:05:41

Fitmums & Friends' Fun Run

Boys U16
Winner Adam Fox Kingston upon Hull AC 00:11:59
Runner-upKian Wiles Barton & District AC 00:11:59
Third Thomas Smales KUHAC 00:12:00
 
Girls U16
Winner Amy Barton Unattached 00:14:03
Runner-upSophia Wright Fitmums and Friends 00:14:33
Third Megan Whitlam Hull Achilles AC 00:15:02

Prize Winners 2016:

* Course record

Marathon

Men
WinnerAdam HollandNotfast Running Club02:37:40
Runner-upDavid SmithersYork Knavesmire Harriers02:39:55
ThirdRobert WeekesEast Hull Harriers & AC02:44:59
FourthDaniel HareSt Theresa’s AC02:45:21
FifthRichey BuckleEast Hull Harriers & AC02:47:12
 
Women
WinnerJoanne WalkerUnattached03:13:09
Runner-upJane RingroseUnattached03:17:11
ThirdSarah FlahertyBingley Harriers & AC03:22:23
FourthKaren DoakTriAnglia Triathlon Club03:24:26
FifthCharlotte SmithSerpentine RC03:28:53
 
Age group winners - Men
M 40 – 44David SmithersYork Knavesmire Harriers02:39:55 *
M 45 – 49Richard GinnPocklington Runners02:51:48 *
M 50 – 54Christopher HealyKingston-upon-Hull AC02:58:27 *
M 55 – 59Martin FirthQueensbury Running Club02:58:44 *
M 60 – 64Garry PerkinsWolds Veterans RRC02:57:58 *
M 65 – 69John GodfreyUnattached04:40:14
M 80+Bob ThompsonHaltemprice Running Club05:51:02 *
 
Age group winners - Women
F 40 – 44Joanne WalkerUnattached03:13:09 *
F 45 – 49Maura ChacksfieldUnattached03:49:13
F 50 – 54Yvonne BeathamUnattached04:53:00
F 55 – 59Susan RansomePudsey Pacers03:36:04 *
F 60 – 64Shirley OglesbyEast Hull Harriers & AC04:23:56
F 65 – 69Stella DinsdaleWhite City (Hull) RRC04:02:31

Relays

2-Person Relay
MixedTeam Chris & SaraEast Hull Harriers & AC03:10:29 *
MenTeam StonksEast Hull Harriers & AC03:19:52 *
WomenTeam BootoxWootton Road Runners03:24:06 *
 
4-Person Relay
MixedThree Men & A Little LadyBridlington RR03:01:01
MenFreight TrainCity of Hull AC02:39:59
WomenTeam Keri & CoCity of Hull AC02:52:34 *

A full list of results and times for 2016 is available via Sports Timing Solutions:

Prize Winners 2015:

2015 Men
WinnerMatthew JonesUnattached02:35:26 *
Runner-upRobert WeekesWithernsea Harriers02:44:20
ThirdOwen JamesKimberworth Striders02:46:16
2015 Women
WinnerHelen MulhallBearbrook Running Club03:01:30 *
Runner-upSian MorganDriffield Striders03:20:08
Third Alison KerrVictoria Park City Of Glasgow AC03:23:50
2015 Age group winners - Men
M 40 – 44Jason MerrickDriffield Striders02:49:44
M 45 – 49Richard GinnPocklington Runners02:53:19
M 50 – 54Mitch PhilipsThames Turbo02:58:34
M 55 – 59Ian HirdCity of Hull AC03:05:07
M 60 – 64James BrownHarvel HHH03:33:48
M 65 – 69Kenneth FancettBeckenham Running Club03:17:23
M 70 – 74Ian GrayUnattached04:34:39
M 75+Frank HarrisonBeverley AC05:52:03
Robert ThompsonHaltemprice RRC05:52:51
Close run thing between
these two veteran runners
2015 Age group winners - Women
F 40 – 44Sam AllenBeverley AC03:28:43
F 45 – 49Caroline HallWirral AC03:29:08
Caroline was pacing the
3.30 runners on the day
F 50 – 54Sheryl RileyUnattached03:44:24
F 55 – 59Susan RansomePudsey Pacers03:37:27
F 60 – 64Madeline StansfieldDewsbury Road Runners03:55:01
F 65 – 69Stella DinsdaleWhite City Hull RRC04:02:01
F 70 – 74Maureen KirbyHull Springhead Harriers04:48:21

For a full list of 2015 results via Sports Timing Solutions: